To, da ima sonce tudi svoje pozitivne lastnosti, ni skrivnost. Vključujoče z dejstvom, da sonce pripomore k proizvajanju vitamina D v telesu. Ker je ravno pravi čas, se verjetno marsikdo sprašuje katera sončna krema je najboljša in katera je tista sončna krema, ki ga bo obvarovala morebitnih sončnih opeklin pri izpostavljanju soncu.
Kaj je točno tisto, na kar moramo biti pozorni, ko kupujemo sončno kremo? Dejstvo je, da niso vse sončne kreme narejene na enak način. V duhu tega dejstva je letos, delovna skupina za okolje v Združenih državah Amerike potrdila, da skoraj 67% vseh sončnih krem, ne deluje. Vzeti moramo v obzir, da naj bi bile sončne kreme, ki obstajajo na trgu ZDA dosti bolj škodljive, kakor sončne kreme, na našem, evropskem trgu. Vendar lahko še vedno na seznamu delovne skupine za okolje najdemo sončne kreme, ki so na voljo tudi pri nas.
Katera sončna krema je najboljša?
Pomembno je, da se zavedamo dejstva, da v bistvu popolna sončna krema ne obstaja. Veliko sončnih krem vsebuje škodljive kemikalije. Še tiste sončne kreme, ki so narejene na mineralni bazi velikokrat vsebujejo nanodelce, ki jih kasneje nanašmo na telo. Vedeti moramo, da je s sončno kremo drugače, kakor pa s katerim drugim kozmetičnimi izdelki, saj kremo namreč večkrat na dan nanesemo na kožo in jo tako pustimo, da se vpije v kožo. Med tem, kot recimo šampon za telo nanesemo samo enkrat na dan in ga tako ali tako takoj speremo.
To je eden izmed glavnih razlogov zakaj bi morali biti bolj pozorni, ko se sprašujemo katera sončna krema je najbolša.
V poročilu o kvaliteti sončnih krem, organizacije za okolje v Ameriki, navajajo najboljše sončne kreme in pa tudi tiste, ki bi se jih morali izogibati. Na ta seznam smo vključili zgolj sončne kreme, ki jih je moč kupiti tudi pri nas v Sloveniji.
Najboljše sončne kreme za leto 2018
- Badger, krema za sončenje – brez vonja, SPF 30
- Soleo Organics – SPF 30
- Amon&Anis, ekološko pridelana sončna krema – SPF 30 ter UVA + UVB
- Darphin Soleil Plaisir – SPF 30
- Neutrogena Pure & Free Baby sončna krema, SPF 50
- Biosolis, krema za zaščito pred soncem, SPF 30
Kako vem, da je sončna krema, ki jo uporabljam, v resnici škodljiva zame?
Sončna krema na koži ustvari zaščitni sloj, pri tem pa se vpija tudi v kožo. Torej pri potencialno škodljivih sončnih kremah dejansko dopuščamo da se kemikalije absorbirajo v kožo. Medtem, ko obstajajo sončne kreme, ki imajo zgolj eno izmed dveh aktivnih sestavin:
- Cinkov oksid
- Titanov dioksid
Kljub temu pa obstaja zelo dolg seznam vseh kemično pridobljenih sestavin, ki jih pogosto najdemo v sončnih kremah. Spodaj navedenim sestavinam v sončnih kremah pa se je zelo priporočljivo izogibati.
- Oktil metoksicinamat – Na podlagi testiranj na živalih, to sestavino povezujejo z nastankom kožnih alergij, negativen vpliv na hormone, težavah pri reprodukciji. Prav tako pa naj bi oktil metoksicinamat vplival na ščitnico in pa na vsesplošno počutje.
- Homosalat – Negativno vpliva na naravne hormone – estrogen, testosteron in progesteron.
- Retinil palmitat – Raziskave kažejo, da naj bi ta sestavina v sončnih kremah, ko je izpostavljena soncu, pospeševala nastanek kožnega tumurja, za več informacij o tem, si pa preberite ta članek à https://www.ewg.org/sunscreen/report/the-problem-with-vitamin-a/
- Parabeni – to je ena izmed nabolj pogosto uporabljenih sestavin v kozmetičnih izdelkih, služijo pa namreč kakor konzervansi. Znanastveniki povezuejejo parabene z nastankov alergijskih reakcij ter hormonsko in razvojno motnjo.
Katerih znamk krem za sončenje se bi morali izogibati, glede na ta seznam škodljivih sestavin?
- Coppertone,
- Neutrogena,
- Hawaiian tropic,
- Nivea,
- Garnier,
- La Roche – posay.
Za primer si vzemimo deklaracijo Niveine kreme za sončenje:
… Pa še deklaracijo sončne kreme, znamke Neutrogena in Hawaiian Tropic.